emilia blog

EMILIA LENZ-CAMACHO

Jaki jest Wasz sposób na poznawanie obcych kultur? Chodzenie po muzeach? Wizyta na lokalnym ryneczku? Wałęsanie się po mniej lub bardziej turystycznych uliczkach? Kulinarne tournée? Czy może zasłuchanie się w lokalną muzykę? Skupmy się na tym ostatnim. Właśnie wygrałeś na loterii bilet na koncert muzyki peruwiańskiej! Wiesz już co to będzie? Salsa w eleganckiej oprawie? Gorąca cumbia lub reggaetón? A może mistyczne melodie wygrywane na fletni pana? Pewnie niewielu z Was pomyślało, o tym, że spędzi wspaniały wieczór przy “El flor de la canela” (Chabuca Granda) czy “Alma corazón y vida” (Los Embajadores Criollos). Jako jedni z promotorów kultury peruwiańskiej nie możemy pozwolić, by ominął Was tak ważny i ciekawy element muzyki peruwiańskiej jak właśnie muzyka kreolska. Po krótkiej teorii, zapraszamy Was do degustacji z pomocą naszego dobrego przyjaciela YouTube’a. Dajcie się ponieść muzyce i przenieść do Peru jakiego jeszcze nie znacie.

 

MUZYKA KREOLSKA – CO TO JEST?

Zorientowani w temacie z pewnością w jednej chwili skojarzyli tytuł z kulturą postkolonialną i był to, oczywiście, strzał w dziesiątkę! Kreolami, nazywano z początku samych kolonizatorów, którzy przybyli do Ameryki Łacińskiej i stworzyli tam swoją kulturę, później zaś również ich potomków, którzy zmieszali się z miejscową ludnością. Obecnie, pod pojęciem kultury kreolskiej kryje się mieszanka kultury lokalnej, europejskiej oraz afrykańskiej. Muzyka jest jednym z jej przejawów, dlatego przeplatają się w niej rytmy trzech kontynentów.

Instrumentalną podstawą muzyki kreolskiej są gitara i cajón. Z czasem zaczęto dodawać również inne instrumenty, takie jak fortepian, saksofon i inne.

Tematy utworów są naprawdę różne. Od miłości po tradycyjne potrawy. Często przewijają się również wątki patriotyczne i kulturowe. Dlatego Muzyka kreolska nie tylko jest doskonała do słuchania lub tańczenia, ale jest również cennym źródłem informacji na temat lokalnej kultury i zwyczajów. Jeśli myślicie, że Muzyka kreolska to obecnie zabytek kulturowy jesteście w błędzie. Wciąż jest doceniana i słuchana a spotkać ją można na co dzień i od święta, na przykład przy okazji wesela. Od końca XX wieku, 31 listopada obchodzony jest Dzień Muzyki Kreolskiej.

W RYTMIE MUZYKI KREOLSKIEJ

Muzyka kreolska silnie łączy się z tańcem. Dlaczego? Wystarczy jej posłuchać. Nogi same rwą się na parkiet. Nie bez powodu latynosi mają sławę wytrawnych tancerzy. Poznajcie najbardziej charakterystyczne rytmy.

Marinera, choć nie najwcześniejsza, obecnie wysuwa się na pierwszeństwo wśród tańców i kompozycji Kreolskich. To w końcu taniec narodowy Peru, który obchodzi swoje święto 7 października. Nazywana jest ‘królową i panią wszystkich peruwiańskich tańców’. 

Można wyróżnić cztery rodzaje marinery: marinera z Limy, północna, z Arequipy i z Puno. Pierwszą marinerę opublikowano w 1879 roku i była to ‘La Antofagasta’ autorstwa ‘El Tunante’. Tematem marinery jest głównie miłość.

Zamacueca to rytm muzyki Kreolskiej o pochodzeniu afrykańskim. Niektórzy badacze uważają, że to właśnie od niej wywodzi się marinera. Taniec ma symbolizować zaloty kury i koguta lub tradycyjną walkę kogutów. 

Tondero, wcześniejsze od zamacueca, znane jest również jako marinera z Piury. Zarówno rytm jak i taniec czerpał z kultury cygańskiej i hiszpańskiej. Posiada jednak wpływy afrykańskie, oraz późniejsze wpływy andyjskie. 

Do muzyki Kreolskiej zalicza się również wiele rytmów afroperuwiańskich, takich jak festejo, alcatraz czy toromata.

W Peru nie zabrakło również znanych nam rytmów takich jak polka czy walc, które zyskały na kontynencie amerykańskim swoją własną duszę i zaczęły żyć własnym życiem. Posłuchacie ich w ostatniej sekcji. Może rozpoznaje niektóre z nich?

 

ARTYŚCI

Najwyższy czas poznać wykonawców i kompozytorów muzyki kreolskiej. Ich lista jest tak długa, że nie sposób przytoczyć tu wszystkich, więc wymienimy naszych ulubionych. Zespoły i solistów. Przedstawimy Wam ich w kolejności alfabetycznej, byście łatwo mogli ich znaleźć, skopiować i wkleić do YT, by posłuchać ich dzieł. Pod nazwiskami artystów znajdziecie muzyczną niespodziankę. Jeśli będziecie chcieli poznać ich bliżej, przy odrobinie cierpliwości doczekacie ich biografii na naszym blogu. A teraz do dzieła!

Artyści:

​Alicia Maguiña, Arturo Cavero, Carmencita Lara, Cecilia Barraza, Cecilia Bracamonte, Chabuca Granda, Cholo Berrocal, Eva Ayllón, Lucha Reyes, Lucila CamposLuis Abanto Morales, Maritza Rodriguez, Nicomedes Santa Cruz, Óscar Avilés, Pepe Vásquez

Zespoły:
Conjunto Fiesta Criolla, Fiesta Norteña, Los Chamas, Los Chiroques, Los Davalos, Los Embajadores Criollos, Los Hermanos Zañartu, Los Kipus, Los Los Mochicas, Moruchucos, Los Romanceros Criollos, Los Troveros Criollos, Los Trovadores del Norte.

 

To już koniec naszej muzycznej podróży. czy przypadła Wam do gustu muzyka kreolska? A może już ją znacie i możecie polecić swój ulubiony kawałek?

Udostępnij