emilia blog

EMILIA LENZ-CAMACHO

Mam nadzieję, że dobrz odpoczeliście po pdróży. Czas wyruszyć na zwiedzanie Limy. Jednak zanim rozproszymy się po mieście, zapraszamy na śniadanie. W menu – chicharrón! Korzystajcie z dobrodziejstw miejscowej kuchni, a ja międzyczasie postaram się Wam przybliżyć nieco historię i strukturę tego zabytkowego miasta.

 

INFORMACJE OGÓLNE

Lima jest stolicą Peru, i jednocześnie największym miastem całego kraju. Na jej 2672,28 km² powierzchni w 2017 tłoczyło się 8 574 974 mieszkańców, a ich liczba wciąż wzrasta! Dla porównania, naszą Warszawę o 517,2 km² powierzchni zamieszkuje jedynie 1 765 000 osób. Czy już teraz możecie wyobrazić sobie tłumy, które przewijają się ulicami miasta i nieskończone sznury samochodów, które zdają się stać w miejscu? Jeśli stresują Was tłumy, będziecie mogli odpocząć później, nad brzegiem Oceanu Spokojnego, wsłuchując się w jednostajny szum fal. Znajdujemy się bowiem na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Z dala od lasów tropikalnych i majestatycznych Andów.

 

HISTORIA

Tereny dzisiejszej stolicy były zamieszkiwane jeszcze na długo przed przybyciem Hiszpanów na wybrzeża ameryki Łacińskiej. Najwcześniej obence tam były kultury przedinkaskie: Maranga i Lima, które najpierw zostały podbite przez Imperium Wari, a w XV wieku przez Imperium Inków.

Dopiero od 18 marca 1535 Fracisco Pizarro, ogłoszonym gubernatorem Korony Hiszpańskiej w Ameryce, zdecydował się na założenie stolicy. Na budowę miasta wybrał strategiczny punkt na brzegu rzeki Rimac. Tam właśnie, po walce przeciwko rdzennej ludności wzniesiono “Miasto Królów” (Ciudad de los Reyes), które z czasem zaczęto nazywać Limą, od słowa w języku quechua, oznaczającego rzekę.

Pierwsze lata istnienia miasta były czasem jego rozkiwtu. W 1551 roku założono pierwszy uniwersytet – San Marcos, a w 1584 pierwszą drukarnię. Stała się również częścią szalu handlowego, który docierał aż do Europy i Filipn. Dzięki temu Lima bogaciła się i rozwijała w szybkim tempie.

Niestety, Lima zaczęła podupadać w związku z konfliktami hiszpańskimi, rebeliami oraz atakami korszarzy i piratów, którzy stanowili zagrożenie dal kupców. Sytuację pogarszały jeszcze trzęsienia ziemi, niszczące miasto.

W końcu, na skutek wojny o niepodległość, upadła kolonia hiszpańska w Amercye Łacińskiej, otwierając nowy rozdział historii dla Limy i całego państwa.

Choć na początku okresu republikańskiego miasto było w złej sytuacji ekonomicznej, mieszkańcom udało się stopniowo przywrócić świetność stolicy dzięki eksportowi guana w 1850 roku. Kolejne 20 lat było dla Limy czasem rozwoju. Wśród wielu inwestycji, można wyróżnić powstanie linii kolejowej, oraz budowę pierwszego metalowego mostu przez rzekę Rimac.

 

PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY

Miasto Lima dzieli się na 43 dystrykty. Każdy z nich ma swojego burmistrza i zarządzany jest prawie niezależnie od Limy.

Prowincję Lima można podzielić na 5 części. Najważniejszą jest Lima Centralna ,w której znajduje się centrum historyczne i kulturalne miasta. Lima Północ to teren nowych centrów komercyjnych. Limę Wschód charakteryzują tereny podmiejskie. Lima Południe to tereny dawnych hacjend hiszpańskich. Odznaczają się dawną architekturą i ciekawą historią. Callo znane jet głównie z lotniska międzynarodowego oraz największego portu.

 

KLIMAT

W Limie panuje klimat podzwrotnikowy. Wyróżnia się on wysoką wilgotnością powietrza (nawet powyżej 80%), dość wysokimi temperaturami i bardzo niskim poziomem opadów (około 9mm/rok). Jest tam jednak stosunkowo duże zachmurzenie. Nasłonecznienie kalkuluje sie na około 1230 godzin rocznie. W Polsce jest ono trochę wyższe, ponieważ cieszymy się aż 1600 słonecznymi godzinami w przeciągu roku. Spowodowane jest to również stałą długością dnia i nocy w Limie. Słońce wstaje tu o około 6 rano, a zachodzi około 18:00. Wartości te, wahają się jedynie o kilka do kilkunastu minut w skali roku.

W stolicy Peru wyróżnia się jedynie dwie pory roku: zimę (kwiecień – październik) oraz lato (listopad – marzec). W pierwszej z nich notuje się temperatury od 13 do 20 ºC w ciągu doby. Charakteryzuje się ona występowaniem gęstej mgły. Od czasu do czasu mogą również pojawić się lekkie opady, najczęściej w postaci mżawki. Latem, temperatury wahają się od 28º – 33º C, jednak duża wilgotność powietrza sprawia, że odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa. W tym okresie bardzo rzadko zdarzają się delikatne opady.

MIEJSCA TURYSTYCZNE

Lima jest ogromnym miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, od zabytków historycznych, przez urokliwe parki i klimatyczne tragowiska po plaże i kluby. Trudno byłoby zliczyć je wszystkie. Są jednak miejsca, których po prostu nie można przegapić! Oto one:

  • Centrum Historyczne Limy, w którym zobaczycie pałac prezydencki, katedrę, hiszpańskie balkony i wiele innyh perełek architektonicznych.
  • Głowne Targowisko, gdzie posmakujecie peruwiańskiej kultury
  • Malecón, czyli trasa sapcerowa na wzgórzu, który poprawdzi Was wzdłuż Pacyfiku, odkrywając piękno natury i opowiadając historie z przeszłości
  • Barranco – dzielnica dedykowana zakochanym, w której nie tylko staniecie na Moście Westchnień, ale również poznacie kolonialne oblicze miasta
  • Huaca Pucallana, centrum archeologiczne kultur przedinkaskich
  • Park Fontann

 

To na razie wszystko. Niedługo pokażemy Wam więcej urokliwych miejsc i opowiemy o nich trochę więcej. Może chcecie dowiedzieć się czegoś konkretnego? Czekamy na Wasze pytania i spostrzeżenia w komentarzach.

Udostępnij