LAMA
Lamy to najwięksi, i najbardziej znani, przedstawiciele lamowatych. Zamieszkują Andy, na wysokość do nawet 4000 m n.p.m..Mimo, że nie mają garbów jak ich pustynni kuzyni nie potrzebują dużych ilości wody, dlatego są tak cenne przy pracy w górskim klimacie. Populacja łam ma się bardzo dobrze, choć odkąd zostały udomowiony przez Inków, nie żyją już na wolności. Lamy hoduje się dla mięsa, skór i wełny oraz wykorzystuje się je jako zwierzęta juczne.
GWANAKO
Uważany jest za przodka lamy, choć jest od niej smuklejszy i delikatniejszy. Im wyżej w górach żyje, tym jego osobniki są mniejsze. Choć nie wygląda na sprintera może osiągnąć prędkość 56 km/h. Jest również świetnym pływakiem. Żyje na wolności, w stadach składających się z około 30 osobników. Jego populacja nie jest zagrożona wyginięciem.
ALPAKA
Alpaki są znacznie mniejsze od lam. I choć wyglądają na tęgie zwierzęta, pod ich wełną kryje się smukła sylwetka. Wyróżnia się dwa gatunki alpak: huacayo i suri. Ich naturalne środowisko to wysokie Andy. Mogą zamieszkiwać tereny nawet na wysokości 5000 m n.p.m.. Obecnie, ze względu na duże zainteresowanie wełny alpaki jej przedstawiciele hodowani a również w Australii, USA czy w Europie. Niestety jakość pozyskiwanej wełny nie dorównuje tej, którą dają alpaki żyjące w swoim naturalnym środowisku. Populacja alpak jest dość duża, dlatego zwierzęta nie są zagrożone wyginięciem.
WIKUNIA
Wikunia jest najmniejszym z przedstawicieli lamowatych. Choć niepozorny jest bardzo szybka, a jej organizm jest przystosowany do życia na bardzo dużych wysokościach i do przetrwania w trudnych warunkach klimatycznych. Dzięki stałej ochronie jej populacja wciąż wzrasta i nie jest zagrożona wyginięciem. Wełna wikunii jest towarem luksusowym, cenniejszym nawet od wełny alpaki. Zamieszkuje tereny od 3 do 4,8 tysiąca m n.p.m..