emilia blog

EMILIA LENZ-CAMACHO

Są takie spotkania rodzinne, gdzie zbierają się naprawdę wszyscy, a Ty nie rozpoznajesz nawet połowy twarzy. Ciotki ciotek, synowie wujków żony brata Twojej mamy. Nawet nie są do siebie podobni, ale jednak coś ich łączy. Z rodziną alpak jest podobnie. Ich rodzina jest ogromna, ale nie ze wszystkimi mają okazję się spotkać, chyba że w ZOO… Przed Wami rodzina wielbłądowatych.

 

WIELBŁĄDOWATE

Rodzina wielbłądowatych nie jest zbyt liczna. Zalicza sie do niej tylko 6 gatunków zwierząt: wielbłąd baktryjski, dromader, lama, alpaka, gwanako i wikunia. Łączy je roślinożerność, parzysta liczba kopyt i wełnista sierść. Są to bardzo wytrzymałe zwierzęta, w końcu wielbłądy zamieszkują pustynie, a ich amerykańscy kuzyni – wysokie Andy.

WIELBŁĄD BAKTRYJSKI

Inaczej zwany baktrianem lub wielbłądem dwugarbnym. Zamieszkuje Azję Centralną i świetnie czuje się na piaszczystych terenach. Jego gruba sierść, chroń go nie tylko przed zimnem pustynnych nocy, ale również izoluje go od dziennych upałów. Jednak wielbłądów nie hoduje się wyłącznie dla ich wełny, ale również dla mięsa, skóry i mleka. Niestety, zwierzęta te są zagrożone wyginięciem. Większość z osobników, żyje w hodowli. Największe dzikie stado baktrianów zamieszkuje pustynię Gobi i sklada się z około 1000 sztuk.

 

DROMADER

Znany również jako wielbłąd jednogarbny. Zamieszkuje pustynne tereny północnej Afryki i Azji Zachodniej, a także Australii. Niestety, nie występuje już na wolności. Podobnie jak baktriany jest zagrożony wyginięciem. Od swojego kuzyna różni się smuklejszą sylwetką oraz krótszą sierścią. Wykorzystuje się go do pracy jako wierzchowca lub zwierzę juczne. Oprócz tego, hodowany jest dla mięsa, mleka, wełny i skóry.

 

LAMA

Lamy to najwięksi, i najbardziej znani, przedstawiciele lamowatych. Zamieszkują Andy, na wysokość do nawet 4000 m n.p.m..Mimo, że nie mają garbów jak ich pustynni kuzyni nie potrzebują dużych ilości wody, dlatego są tak cenne przy pracy w górskim klimacie. Populacja łam ma się bardzo dobrze, choć odkąd zostały udomowiony przez Inków, nie żyją już na wolności. Lamy hoduje się dla mięsa, skór i wełny oraz wykorzystuje się je jako zwierzęta juczne.

GWANAKO

Uważany jest za przodka lamy, choć jest od niej smuklejszy i delikatniejszy. Im wyżej w górach żyje, tym jego osobniki są mniejsze. Choć nie wygląda na sprintera może osiągnąć prędkość 56 km/h. Jest również świetnym pływakiem. Żyje na wolności, w stadach składających się z około 30 osobników. Jego populacja nie jest zagrożona wyginięciem.

ALPAKA

Alpaki są znacznie mniejsze od lam. I choć wyglądają na tęgie zwierzęta, pod ich wełną kryje się smukła sylwetka. Wyróżnia się dwa gatunki alpak: huacayo i suri. Ich naturalne środowisko to wysokie Andy. Mogą zamieszkiwać tereny nawet na wysokości 5000 m n.p.m.. Obecnie, ze względu na duże zainteresowanie wełny alpaki jej przedstawiciele hodowani a również w Australii, USA czy w Europie. Niestety jakość pozyskiwanej wełny nie dorównuje tej, którą dają alpaki żyjące w swoim naturalnym środowisku. Populacja alpak jest dość duża, dlatego zwierzęta nie są zagrożone wyginięciem.

WIKUNIA

Wikunia jest najmniejszym z przedstawicieli lamowatych. Choć niepozorny jest bardzo szybka, a jej organizm jest przystosowany do życia na bardzo dużych wysokościach i do przetrwania w trudnych warunkach klimatycznych. Dzięki stałej ochronie jej populacja wciąż wzrasta i nie jest zagrożona wyginięciem. Wełna wikunii jest towarem luksusowym, cenniejszym nawet od wełny alpaki. Zamieszkuje tereny od 3 do 4,8 tysiąca m n.p.m..

 

Poznałeś już wspaniałą rodzinę alpak. Teraz łatwiej będzie Ci zrozumieć co ma wspólnego wielbłąd z lamą. Jeśli jednak to krótkie wprowadzenie nie zaspokaja Twojej ciekawości śledź nasze kolejne artykuły i poznawaj z nami świat alpak.

Masz jakieś pytania? Uwagi? Napisz do nas w komentarzu! Czekamy na Twoje opinie i spostrzeżenia!

Udostępnij