emilia blog

EMILIA LENZ-CAMACHO

Z czego wykonane są Wasze swetry i szaliki? Zajrzyjcie do szafy. Z poliestru? Z akrylu? Niewątpliwie są piękne i wygodne, ale gdybyście mogli je zamienić na coś lepszego? Coś, co jest miękkie w dotyku, lekkie i nie przesiąka przykrym zapachem, a ponad to – wygląda jak nowe przez lata? Taka właśnie jest wełna alpaki!

CHARAKTERYSTYKA WŁÓKNA

Istnieje wiele czynników wpływających na jakość włókna alpaki. Niektóre z nich są bardziej oczywiste, tak jak rasa, płeć, kolor, zdrowie i stan fizyczny zwierzęcia. Niektóre z nich mniej: dieta, klimat i lokalizacja hodowli. Według przeprowadzonych badań, włókno pochodzące z alpak hodowanych w Peru jest lepszej jakości, niż to, pochodzące od ich pobratymców, żyjących np w Australii czy Stanach Zjednoczonych. (Patrz.: Quispe Peña, Edgar, Poma Gutiérrez, Adolfo y Purroy Unanua, Antonio; Caracteristicas productivas y textiles de la fibra de alpacas de raza Huacaya.) 
 
Wyjątkowość włókna alpaki leży w jego budowie. Jest ono bardzo cienkie, co zapewnia miękkość i komfort użytkowania. Ponadto, posiada poduszki powietrzne, zapewniające lekkość włókna i wspaniałą termoizolację. Niska zawartość łoju nie sprzyja rozwojowi roztoczy. Dzięki temu produkty z alpaki są przyjazne alergikom

WŁÓKNO ALPAKI A JEJ RASA

Wyróżniamy dwie rasy alpak.
Pierwszą z nich jest huacaya. Jej włókno jest kręcone, krótkie i stosunkowo grube. W wyglądzie przypomina wełnę owczą. Jest od niej jednak bardziej błyszczące, wytrzymalsze i cieplejsze. Używa się go głównie do produkcji płaszczy.
Drugą rasą, są alpaki suri. Ich wełna jest cieńsza, gładsza i delikatniejsza niż ta z alpak huacaya. Dlatego produkuje się z niej szale, swetry i tym podobne.

 

GRUBOŚĆ WŁÓKNA

Ze względu na grubość wyróżnia się  5 rodzajów włókna.
Podstawowym jest Alpaca Fleeze, używana do produkcji płaszczy lub kocy. Otrzymuje się ją dzięki standardowemu strzyżeniu alpak raz do roku.
Najbardziej rozpowszechnione są jednak produkty z włókna Alpaca Baby. Są one niezwykle miękkie i lekkie, a mimo to ciepłe. Używa się jej do produkcji szali, czy swetrów, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Wełna nie ‘gryzie’ i świetnie się prezentuje.
Najbardziej luksusowa jest wełna Royal Alpaca. Tworzy się ją z najcieńszych i najbardziej miękkich włókien. Produkty z niej wykonane stanowią jedynie 1% wszystkich materiałów z alpaki. 
Pozostałymi dwoma rodzajami są: hurizo, grubsza od pozostałych, używana do szydełkowania oraz gruesa – najgrubszy typ wełny z alpaki wykorzystywany do produkcji dywanów, pokrowców i tapicerek.

 

WŁAŚCIWOŚCI

Podstawową zaletą wełny jest jej termoizolacja. Pomaga nam ona w utrzymaniu stałej temperatury ciała, dlatego skutecznie chroni i przed zmarźnięciem i przed przegrzaniem organizmu. 
Tym, co wyróżnia wełnę na tle sztucznych włókien jest również higrofilia. Oznacza to, że wełna jest w stanie przyjąć duże ilości pary wodnej z otoczenia i nie staje się przy tym wilgotna. Można więc stwierdzić, że jest w pewnym stopniu nieprzemakalna. Jednak wełna nie tylko chroni od wilgoci, ale zapewnia przy tym prawidłowy przepływ powietrza, co odróżnia ją od sztucznych materiałów.
A co z przykrymi zapachami, które pozostają na naszych ubraniach? O nie też nie musisz się martwić! Wełna nie pochłania potu, a wydala go na zewnątrz. Dzięki temu, nie przenika jego zapachem. Podobnie dzieje się również z perfumami. Ponadto, wełna nie przepuszcza kurzu.
Włókno alpaki chroni nas również przed promieniowaniem UV oraz elektrosmogiem z naszych urządzeń elektronicznych. Wspaniale sprawdzi się więc w naszej sypialni czy pokoju dziennym, chroniąc nas przed szkodliwym wpływem telefonu czy telewizora. Narzuty, koce i powłoczki z wełny alpaki są wyjątkową i pożyteczną ozdobą domu.
Wyjątkowa sprężystość włókna sprawia, że materiał z niej wykonany jest odporny na zagniecenia i uszkodzenia mechaniczne. Trudno jest go odkształcić lub przedrzeć. Odpowiednio pielęgnowane produkty z wełny alpaki będą wyglądały jak nowe przez lata.
 
Czy wiesz już dlaczego warto zaopatrzyć się w alpakę? Nie zwlekaj i odwiedź nasz sklep internetowy! Znajdziesz w nim produkty z domieszką alpaki i te w 100% z niej wykonane. Na pewno wybierzesz u nas coś dla siebie!

Dowiedzieliście się czegoś nowego? Macie więcej pytań? Czekamy na Wasze komentarze!

Udostępnij